Як захистити домашніх тварин від кліщів
Навесні домашні тварини найбільше потерпають від кліщів. “Підчепити” паразита можна у лісах, лісопарках, балках на садово-городніх ділянках, в міських парках та на узбіччях доріг. Ризики мінімальні, тільки якщо кіт чи собака зовсім не виходять із дому і не контактують з іншими тваринами та зовнішнім одягом людини. Мали місце неординарні випадки, коли тварини постійно перебуваючи у квартирі, були заражені кліщами, які були занесені до своєї оселі людиною на зовнішньому одязі. Кліщі є переносниками різних інфекційних та паразитрних хвороб, якими можуть заразитися як тварини, так і люди. У диких і домашніх тварин кліщі паразитують не тільки на шкірі, а й у внутрішніх органах (наприклад, при генералізованому демодекозі собак). Щовесни ветеринари нагадують про необхідність захистити домашніх тварин від кліщів.
Основними методами боротьби з кліщами є обробка акарицидними препаратами. Її необхідно проводити з березня по жовтень щомісячно. Препарати від кліщів поділяються на кілька категорій. До першої категорії відносяться препарати, які не володіють репелентною дією, тобто не відлякують паразитів, а знищують їх після прикріплення до шкіри тварини. До другої – препарати з репелентним ефектом. Їх використання може запобігти укусам кліщів, а значить, і зараженню інфекціями. Нерідко до складу цих засобів входять рослинні екстракти та ефірні масла. До третьої категорії відносяться універсальні препарати: вони і відлякують паразитів, і вбивають їх. До складу таких засобів зазвичай входять синтезовані речовини, які впливають на нервову систему кліщів. У ветаптеках пропонують різні варіанти захисту – спреї, шампуні, таблетки, краплі, які наносять на холку тварин, і спеціальні нашийники. Основна дія всіх цих препаратів в більшості випадків починається через 5-7 днів, тому обробляти тварину необхідно заздалегідь. А для більшого захисту можна комбінувати препарати: краплі + нашийник або краплі + спрей. Саме таке поєднання буде максимально надійним.
Нашийники відразливі для кліщів, вони є додатковим профілактичним засобом, але вони здебільшого корисні тільки для захисту шиї і голови тварини. Нашийник від кліщів більше підійде для короткошерстих тварин. Надягати його потрібно так, щоб між нашийником і шиєю собаки була відстань приблизно 2 см. Але якщо нашийник буде бовтатися, він не буде діяти. Також спеціальні нашийники в поєднанні зі спреєм будуть доречні для тварин, які протягом усього кліщового періоду знаходяться у лісовій зоні. Оскільки нашийник призначений для тривалого носіння, важливо, щоб він був максимально безпечним для тварини і безперервно діяв проти кліщів. Тому дуже серйозно поставтеся до вибору цього засобу захисту.
Краплі і аерозолі від кліщів.
Для довгошерстих собак краще застосовувати краплі, які підбираються за вагою собаки. Важливо правильно нанести краплі: нанесіть вміст тюбика прямо на шкіру тварини, добре розсуваючи шерсть. Краплі добре вбираються в шкіру і поширюються по підшкірному жировому прошарку. Але не варто видавлювати краплі на шерсть, оскільки це не принесе результату.
Зазвичай рекомендують капати краплі в районі холки. Спрей вбиває кліщів швидко і ефективно, що забезпечує достатній захист. Аерозолі можуть бути використані разом із шампунями. Всі засоби захисту від кліщів застосовуйте на 2-3 день після миття тварини, оскільки повинен відновитися на шкірі жировий шар. Але є одна важлива деталь: не всі препарати, які призначені собакам, можна застосовувати для кішок, бо окремі препарати можуть викликати серйозне отруєння, наприклад, засоби захисту з перметріном. Тому, у будь-якому випадку, перед застосуванням препаратів проти кліщів уважно читайте інструкції про застосування препарату, проконсультуйтеся у ветлікря або у працівника ветаптеки.
Шампуні від кліщів для кішок або собак містять інгредієнти з лікарською речовиною, які, як правило, вбивають кліщів при контакті. Це може бути недорогий метод захисту ваших тварин під час сезону активності кліщів. Якщо на тілі тварини виявлений кліщ, його необхідно обережно видалити або звернутися за допомогою до ветеринарного лікаря.
Берестинське районне управління Держпродпоживлужби