Сахновщинська селищна рада
Харківська область, Красноградський район

Виїзд дитини за кордон.

Дата: 28.07.2021 08:09
Кількість переглядів: 671

 Фото без опису В розпалі літо – триває пора відпусток. Батьки хочуть оздоровити своїх дітей, зокрема за кордоном. І прикро, що за відсутності дозволу на вивезення дитини за кордон, під загрозою опиняється не лише відпочинок дитини, а й здоров’я, або ж нові творчі чи навчальні вершини. Очевидно, що всі питання щодо виховання дитини мають вирішуватись батьками спільно. Проте, виникають ситуації, в яких один із батьків змушений самостійно виховувати дитину і при цьому залишається повністю залежним від згоди другого з батьків у правовому сенсі.

Коли нотаріальна згода другого з батьків на вивезення дитини за кордон не потрібна?

Відповідно до п. 4 “Правил перетинання державного кордону громадянами України”, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.95 № 57, виїзд з України громадян, які не досягли 16-річного віку, в супроводі одного з батьків без нотаріально посвідченої згоди здійснюється:

  1.   якщо другий з батьків є іноземцем або особою без громадянства, що підтверджується записом про батька у свідоцтві про народження дитини, та який (яка) відсутній у пункті пропуску. Важливо! свідоцтво про народження та інші документи, якщо їх було видано за межами України компетентними органами іноземних країн, мають бути засвідчені у встановленому порядку та подаватися разом з перекладом українською мовою.
  2.  якщо у паспорті громадянина України для виїзду за кордон, з яким перетинає державний кордон особа, яка не досягла 16-річного віку, або проїзному документі дитини є запис про вибуття на постійне місце проживання за межі України чи відмітка про взяття на постійний консульський облік у дипломатичному представництві або консульській установі України за кордоном.
  3.   у разі пред’явлення документів або їх нотаріально засвідчених копій:
  • свідоцтва про смерть другого з батьків;
  • рішення суду про позбавлення батьківських прав другого з батьків;
  •  рішення суду про визнання другого з батьків безвісно відсутнім;
  • рішення суду про визнання другого з батьків недієздатним;
  • рішення суду про надання дозволу на виїзд з України громадянину, який не досяг 16-річного віку, без згоди та супроводу другого з батьків;
  • довідки про народження дитини, виданої відділом реєстрації актів цивільного стану, із зазначенням підстав внесення відомостей про батька відповідно до ч.1 ст.135 Сімейного кодексу України,  – під час виїзду дитини за кордон у супроводі одинокої матері.

Як вивезти дитину за кордон строком  до одного місяця без нотаріально посвідченої згоди другого з батьків?

Один з батьків, з ким фактично проживає дитина, може звернутися до суду чи органу опіки та піклування із відповідною заявою про визначення місця проживання дитини і дане рішення суду або висновок органу опіки та піклування, у якому визначено (підтверджено) місце проживання дитини з одним із батьків, який має намір виїзду з дитиною буде достатнім документом для тимчасового виїзду дитини за кордон на термін не більше одного місяця.

Що робити, якщо наявна заборгованість зі сплаті аліментів, а вам потрібно виїхати за кордон?

Безперешкодно без нотаріально посвідченої згоди другого з батьків у разі тимчасового виїзду з України на строк до одного місяця та більше може поїхати з дитиною в іншу країну той з батьків, який проживає з дитиною, якщо інший з батьків має заборгованість з аліментів в сумі платежів за 4 місяці. А для дітей з інвалідністю та тяжко хворих дітей – цей строк скорочено до 3 місяців заборгованості. При цьому також необхідний  документ, що підтверджує тяжку хворобу або інвалідність дитини, виданий лікарсько-консультативною комісією лікувально-профілактичного закладу, в порядку та за формою, встановленими МОЗ.

Важливо! Довідка про наявність заборгованості зі сплати аліментів видається органом державної виконавчої служби, приватним виконавцем у порядку, встановленому законом та дійсна лише 1 місяць.

Як отримати дозвіл на вивезення дитини за кордон через суд ?

На щастя, часто трапляється і так, що за кордон з дитиною на відпочинок хоче поїхати той із батьків, хто проживає окремо від дитини. При цьому він не ухиляється від виконання своїх батьківських обов’язків та належно їх виконує, не має заборгованості зі сплати аліментів.

В таких випадках необхідно звернутися рекомендованим листом із повідомленням про вручення до того з батьків, з яким проживає дитина, за наданням згоди на виїзд дитини за межі України з метою лікування, навчання, участі дитини в дитячих змаганнях, фестивалях, наукових виставках, учнівських олімпіадах та конкурсах, екологічних, технічних, мистецьких, туристичних, дослідницьких, спортивних заходах, оздоровлення та відпочинку дитини за кордоном, у тому числі в складі організованої групи дітей.

У разі ненадання тим із батьків, з яким проживає дитина, нотаріально посвідченої згоди на виїзд дитини за кордон із зазначеною метою, у десятиденний строк з моменту повідомлення про вручення рекомендованого листа, той із батьків, хто проживає окремо від дитини та у якого відсутня заборгованість зі сплати аліментів, має право звернутися до суду із заявою про надання дозволу на виїзд дитини за кордон без згоди другого з батьків.

В такому випадку необхідно буде підготувати наступній перелік документів для суду:

  • позовна заява про виїзд дитини за кордон;
  • копія вашого паспорта громадянина України та ідентифікаційного коду;
  • копія рішення суду про розірвання шлюбу;
  • копія свідоцтва про народження дитини;
  • докази доцільності поїздки.

Важливо! При складанні такої позовної заяви до суду необхідно вказати мету виїзду дитини за кордон, термін перебування дитини за кордоном, місце перебування/проживання дитини за кордоном та довести факт відмови другого з батьків в наданні згоди на виїзд дитини з країни.

Рішення суду про дозвіл на виїзд дитини буде достатнім документом для того, щоб перетнути кордон з дитиною без згоди другого з батьків.

Варто зазначити, що у рішенні може бути зазначено як разовий дозвіл на одну поїздку, так і дозвіл, виданий на певний період, наприклад, на один рік.

Підсумовуючи вище написане, можна сказати, що, часто через відсутність комунікації між колишнім подружжям  страждають  їх діти. Але безвихідних ситуацій немає, тому у того з батьків, хто дуже того хоче, завжди знайдеться можливість оздоровити свою дитину, а цим самим зробити її трішечки щасливішою.

Якщо Ви, або Ваші знайомі зіткнулися з правовими проблемами, просимо звертатися за безоплатною правовою допомогою до відділу «Сахновщинське бюро правової допомоги».

Адреса: смт  Сахновщина, вул. Тарасів Шлях, 68 (2-й поверх).

Графік роботи: понеділок - п'ятниця з 8.00 год. до 17.00 год.

Телефон: (05762) 3-11-04,  0508457665

Електронна пошта: sakhnovshchynske@ukr.net

Всеукраїнська гаряча телефонна лінія – 0-800-213-103 (цілодобово та безкоштовно з мобільних та стаціонарних телефонів в межах України).

Ми допоможемо захистити Ваші права!

 

Людмила Клімова, начальник відділу «Сахновщинське бюро правової допомоги»

 

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь