8 квітня відзначають Міжнародний день ромів
Міжнародний день ромів відзначається щорічно 8 квітня, дата була обрана на честь Першого всесвітнього конгресу ромів, який відбувся у 1971 році в Лондоні. Цей захід став важливою віхою в історії ромського народу, оскільки саме тоді прийняли рішення про створення Ромської міжнародної організації та підняли питання про права ромів у світі.
З того часу цей день став символом боротьби за права ромів, за збереження їхньої культури, а також за визнання і повагу до їхнього внеску у світову спадщину.
Цей день нагадує нам про багатство культури, традицій та історії ромського народу. Культура ромів, як і їх мистецтво письма, дуже різноманітна та багата. Це пов’язано з колоритною історією ромів, яка сформувалася через постійні міграції та поширення ромів територіями багатьох країн і складністю етнічного складу цієї нетериторіальної групи.
Ромські письменники то тут, то там виринали у різних куточках світу, як пасіонарні поштовхи, залишаючи по собі помітний слід в культурі не лише своєї етнічної групи, але й роблячи свій внесок у світову культуру.
Попри перешкоди та негативні фактори, ромська мова та література все-таки вижили; не припиняли своєї літературної роботи відома письменниця Сея Стойка (Ceija Stojka) (1933 – 2013), ромський оповідач Йоганн «Калітіч» Хорват (Johann “Kalitsch” Horváth) (1912-1983), сучасні ромські письменники Вальдемар Калінін (1941), Вейло Балтазар (Veijo Baltzar) (1942), Алі Краснічі (Ali Krasnići) (1952), актор, драматург та гітарист Іван Ром-Лебедєв (1903-1991), поет і перекладач Микола Панков (1895-1958), письменник Микола «Ніко» Саткевич (1917–1991), письменник та перекладач Ілля Мазоре (1938-2024) та інші ромські поети, прозаїки, драматурги.
Згідно з оцінками громадських організацій, до війни в Україні проживало від 200 до 400 тисяч ромів, а Харківська область була однією з найбільших за кількістю ромських родин після Закарпатської та Одеської областей. Роми Харківщини, як і в інших регіонах України, зберігають свою самобутню культуру, яка включає традиційну музику, танці, ремесла та обряди.
Відомо, що ромські громади Харківської області активно брали участь у культурних заходах, де демонстрували своє мистецтво. Також роми Харківщини багато років займаються традиційними ремеслами, такими як ковальство та торгівля.
На жаль, через російську агресію багато ромських родин, як і інші українці, стали вимушеними переселенцями, залишивши свої домівки в Харкові та інших постраждалих містах. Однак, попри виклики війни, ромська спільнота продовжує зберігати свою культуру і традиції, сприяючи багатогранності та різноманіттю українського суспільства.
Нехай кожна культура розквітає, збагачуючи наш спільний дім теплом, традиціями та силою єдності! Нехай цей день стане святом взаємоповаги, розуміння та єдності, а також нагадуванням про важливість боротьби за права кожної людини. Адже кожна людина, незалежно від її походження, є прикрасою нашої країни, що у взаємодії створює її європейську симфонію.
Бажаємо мирного, яскравого та гармонійного майбутнього для всіх людей, з повагою до різноманітності та культури кожного народу!